Jestem ogromną fanką twórczości Andrzeja Sapkowskiego, a seria o przygodach Wiedźmina Geralta z Rivii jest mi szczególnie bliska. W ostatnim czasie sięgnęłam po raz kolejny po “Wiedźmin. Tom 5. Chrzest ognia” (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-5-chrzest-ognia-andrzej-sapkowski-p-508351.html) i po raz kolejny dałam się porwać tej książce bez reszty, Sama dokładnie nie wiem, kiedy i jak, upłynął mi czas na czytaniu. Wiedźmin zawsze wciąga, a potem długo nie daje o sobie zapomnieć. To seria, którą można czytać wielokrotnie i nigdy nie tylko się nie znudzi, a często także za każdym razem pozwala w treści odkryć coś nowego. Wiedźmińska seria to prawdziwa klasyka i myślę, że każdy powinien się z nią zapoznać. Spodoba się ona nie tylko prawdziwym fanom fantasy, ale po prostu każdemu, kto lubi dobrą literaturę.

Co tym razem nawywija Geralt?

“Chrzest ognia” to piąty tom serii przygód o Wiedźminie. Jest to, moim zdaniem, jedna z przyjemniejszych części tej sagi. Autor daje tutaj czytelnikom chwilę wytchnienia, pozwala poznać i polubić bohaterów, jest to taka cisza przed burzą, która następuje w dalszych tomach. W tej części sagi, na pierwszy plan wysuwa się Geralt, co mnie niezmiernie ucieszyło, gdyż ostatnio było go trochę za mało. Nasz bohater rusza w drogę ze swoją bardzo barwną kompanią: Jaskrem, Milvą, Regisem i krasnoludami. Oczywiście, są w książce także inne wątki. Mamy okazję poznawać dalsze losy Cirii czy też widzimy, jak powstaje nowa organizacja czarodziejek, tzw. Loży. Jednak to Geralt i jego kompania gra tutaj główne skrzypce i na ich przygodach skupia się przede wszystkim Andrzej Sapkowski. Dokąd dotrze Geralt? Jakie przygody staną na jego drodze? Nie chcę zdradzać dalszej fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę powieść. Warto.

Czasem warto zwolnić

Andrzej Sapkowski postawił w piątym tomie serii na spokój. Akcja nie toczy się zbyt szybko, nie ma zbyt wielu zwrotów akcji. Można powiedzieć, że jest to książka drogi. Nie ma potworów czy walki. Na pierwszy plan wysuwają się relacje międzyludzkie czy kwestie moralne i polityczne, które są dość skomplikowane i czasem można się w nich zagubić. Jest to tom różniący się od pozostałych, ale czasem potrzeba pewnego rodzaju odpoczynku czy stonowania. Pozwala to nabrać dystansu, który jest bardzo ważny, aby mnogość wątków nie zanudziła. Bohaterowie, jak zawsze w książkach tego autora, są niezwykle barwni i charakterni, wykreowani są dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Świadczy to o kunszcie i dobrym warsztacie literackim pisarza. Warto również wspomnieć, że zakończenie tego tomu jawi się nam bardzo zaskakująco, co sprawia, że już nie mogę się doczekać, jak sięgnę po kolejny tom.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com